
Seniorzy z Gminy Raciechowice rozpoczęli swoją przygodę z dyscypliną speed-ball. W minionym tygodniu obyło się pierwsze z cyklu spotkań, gdzie seniorzy będą poznawać zasady nowego sportu, bo seniorzy to innowatorzy.
Speed-ball do tej pory był domeną młodych zawodników, ale dzięki dofinansowaniu z Województwa Małopolskiego, seniorzy zostali przeszkoleni z zasad gry i zaopatrzeni w profesjonalny sprzęt.
Dzięki przekazanemu sprzętowi będą mogli realizować regularne treningi. Za pomysł na działania odpowiada Stowarzyszenie Sportownia, które nawiązało partnerstwo z Gminną Radą Seniorów w Raciechowicach. W ramach działań odbędą się szkolenia, treningi, wizyta studyjna oraz zawody finałowe. Projekt zakłada także wyłonienie u każdego z partnerów lidera-seniora, który zostanie przeszkolony do organizowania zajęć ze speed-balla. Seniorzy będą także brać udział w zajęciach międzypokoleniowych. Wolontariat sportowy, który podejmą seniorzy służy popularyzacji speed-balla jako sportu odpowiadającego dla osób starszych. Wszystkie działania mają na celu prowadzenie kampanii społecznej pokazującej seniorów jako innowatorów.
- Chcemy pomóc seniorom wyjść z domu i dać im możliwość aktywnego, prospołecznego sposobu zadbania o własne zdrowie i dobre samopoczucie. Doprawdy niewiele sportów nadaje się do tego tak dobrze, jak odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych, a także prosty do opanowania speed-ball. – mówi Zbyszek Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia.
Speed-ball to innowacyjna, wywodząca się z Egiptu gra z rakietkami i piłeczką. Piłka na półtorametrowej żyłce przymocowana jest do stojaka, a gra polega na uderzaniu piłki w taki sposób, aby rotowała wokół masztu. Rozgrywki w speed-ball odbywają się w różnych konkurencjach: w systemie singlowym, czyli w parach; w systemie deblowym, w którym rywalizują ze sobą dwie dwuosobowe drużyny, a także w pojedynkę i w systemie sztafetowym. Speed-ball jest prosty do opanowania i posiada szereg zalet korzystnych dla seniorów. Gra w speed-ball nie obciąża stawów, ma dobroczynny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego oraz wzmacnia wytrzymałość. Dzięki temu uprawiać go mogą osoby starsze o różnym stopniu sprawności fizycznej, także posiadające grupę inwalidzką, nie obawiając się odniesienia kontuzji.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.