POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH  ARCHIWUM  
RELACJE
Nowe kuchnie dydaktyczne w Centrum Autyzmu
« start     20/07/2017
Uczniowie krakowskiego Centrum Autyzmu będą mile zaskoczeni, gdy po wakacyjnej przerwie wrócą do swojej szkoły. Placówka otrzymała od IKEA Kraków dwie nowe, w pełni wyposażone kuchnie dydaktyczne. Będą się w nich odbywać zajęcia kulinarne przygotowujące dzieci i młodzież z autyzmem do samodzielnego funkcjonowania w dorosłym życiu.

W powstanie pracowni kulinarnych bardzo mocno zaangażowali się pracownicy szkoły oraz krakowskiego sklepu z wyposażeniem wnętrz. W ramach wolontariatu nauczyciele i pracownicy obsługi przygotowali pomieszczenia, usunęli stare, zniszczone meble i odświeżyli ściany. Z kolei pracownicy IKEA Kraków zaprojektowali przestrzeń tak, aby uczniowie mogli z niej korzystać w jak najbardziej wygodny sposób. Zmontowali też meble, zainstalowali sprzęty AGD i wyposażyli kuchnie w niezbędne akcesoria oraz elementy dekoracyjne, nadające pomieszczeniom ciepły, domowy charakter.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni IKEA Kraków za wspaniały prezent, jaki zrobiła naszym podopiecznym. W nowych kolorowych i przede wszystkim funkcjonalnych kuchniach dużo przyjemniej będzie uczyć się gotowania. Uczniowie nauczą się również posługiwania nowoczesnymi sprzętami kuchennymi, takimi jak wielofunkcyjne piekarniki czy płyty indukcyjne, do których dostaliśmy też specjalne garnki. Zajęcia w kuchniach dydaktycznych to doskonała lekcja samodzielności i pracy zespołowej. Umiejętności te z pewnością zaprocentują w dorosłym życiu – powiedziała Aneta Garncarz, dyrektor SOSW Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych.

Kuchnie dydaktyczne będą wykorzystywane w trakcie zajęć kulinarnych przez uczniów szkoły podstawowej specjalnej, gimnazjum specjalnego i szkoły przysposabiającej do pracy, wchodzących w skład Centrum Autyzmu. Będą z nich korzystać również uczniowie w normie intelektualnej w ramach zajęć rewalidacji indywidualnej. W sumie w zajęciach tylko w tym roku weźmie udział blisko 100 dzieci.

- W przypadku Centrum Autyzmu powiedzenie „kuchnia jest sercem domu” nabiera głębszego znaczenia. Naprawdę widać, że zarówno nauczyciele, jak i uczniowie w każde zajęcia kulinarne wkładają całe swoje serca. Cieszymy się, że mogliśmy stworzyć dla nich wygodną i funkcjonalną przestrzeń, a nasze meble i sprzęty AGD posłużą im przez długie lata - Grzegorz Bochenek, Kierownik Marketingu IKEA Kraków.

Według statystyk, w Europie żyje około 5 milionów osób z autyzmem, co oznacza, że zaburzenie to rozpoznawane jest u 1 na 150 dzieci. Do krakowskiego Centrum Autyzmu uczęszcza obecnie 187 uczniów. Lekcje prowadzone są w 4-osobowych grupach, co daje łącznie 49 klas.

Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy pn. Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych jest placówką obejmującą całościowym oddziaływaniem terapeutyczno–edukacyjnym uczniów z autyzmem oraz pokrewnymi niepełnosprawnościami. Powstał w 2013 r. w wyniku połączenia trzech renomowanych szkół i placówek z długoletnią tradycją w edukacji uczniów niepełnosprawnych. Celem połączenia było zapewnienie komfortowego miejsca nauki i terapii dla osób z autyzmem o różnym poziomie funkcjonowania i poziomie intelektualnym na wszystkich szczeblach edukacji.
  

 
 
miejsce wydarzenia:
Centrum Autyzmu w Krakowie
 


 


 
 
 
 
ZOBACZ
PROPOZYCJE NA DZIŚ »

 
 

Finał Fabryki Pisanek w Serenadzie już za nami!39. Kongres i Targi LNE – patrzymy szerzej, szukamy głębiej, inspirujemy bardziej…


Felicita


Kolejny sukces błękitnej rewolucji, czyli trzecia edycja Open Eyes Economy Summit


Spotkanie Liderów Speed-Balla.


38. Kongres i Targi LNE – profesjonalna edukacja, nowinki branżowe i szaleństwo zakupów!


Minigranty IKEA Kraków dla Stowarzyszenia Unicorn i Zespołu Szkół Specjalnych z Nowej Huty


Rowerem na zakupy – nowa stacja sponsorska Wavelo pod Centrum Serenada


Projekt muzyczny wspierający Stowarzyszenie UNICORN
Joanna Kulig, Maciej Stuhr i Chór Gospel Joyful VoiceAkademik Livinn Kraków – studenci zaprojektowali jednostkę mieszkalną dla osoby niepełnosprawnej!


POEZJA NA KAZIMIERZU.


37. Kongres i Targi LNE - branża beauty w wersji PRO

 Copyright © 2002-2013


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją