POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH  ARCHIWUM  
RELACJE
Niezwykła lekcja fizyki!
« start     01/06/2017
W sobotę, 27 maja 2017, w Krakowie przeprowadzono dość nietypowy eksperyment. 126 urządzeń działających z wykorzystaniem różnych praw i zjawisk fizycznych udało się połączyć w łańcuch i uruchomić w celu przetransportowanie metalowej kulki. To była bardzo widowiskowa lekcja fizyki.

„Eksperyment Łańcuchowy” to ogólnopolski konkurs organizowany przez Uniwersytet Jagielloński, którego celem jest pokazanie, że fizyka to nie tylko skomplikowane wzory i definicje. Zadaniem uczestników było skonstruowanie urządzeń, które przy wykorzystaniu różnych praw fizyki, przetransportują metalową kulkę. Podczas wielkiego finału, który odbył się w Krakowie, wszystkie urządzenia zostały połączone w łańcuch, a konstruktorzy wyjaśniali skomplikowane zjawiska fizyczne wykorzystane do poruszenia metalowej kulki.

- Przekładnie, równie pochyłe, windy, tłoki, magnesy, mikroprocesory – trudno wyliczyć wszystkie pomysły na poruszenie kulki. Uczestnicy jubileuszowej edycji „Eksperymentu Łańcuchowego” wykazali się niezwykłą kreatywnością przy konstruowaniu urządzeń, ale największy podziw jury wzbudziła wiedza i pasja, z jaką wyjaśniali zastosowane prawa fizyki – mówi Daniel Dziob, koordynator projektu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. - Była to wyjątkowa lekcja, mówiąca o tym, że fizyka towarzyszy nam na co dzień i jest naprawdę ciekawa – dodaje Dziob.

W związku z rekordową liczbą drużyn organizatorzy zdecydowali się przyznać aż 17 wyróżnień i 16 nagród głównych w pięciu kategoriach. W kategorii „Szkoły podstawowe i przedszkola” najlepsi okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 z Bytomia, którzy zbudowali maszynę „Wszystkie śmieci ze szkolnej piwnicy”, Szkoły Podstawowej nr 2 z Rabki-Zdrój (urządzenie „Góralska siła”) oraz Prywatnego Przedszkola „Dorotka” z Oddziałami Integracyjnymi z Krakowa (RoFiMax). W kategorii „Szkoły średnie i studenci” nagrodzono Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie („MIG v.1”), Liceum Ogólnokształcące w Środzie Wielkopolskiej („Plac budowy”) oraz studentów krakowskiej AGH („Elelektroroller 3.1”). Najliczniejszą grupę stanowili gimnazjaliści, wśród których największą kreatywnością wykazali się uczniowie Zespołu Szkół Filomata z Gliwic („Krótka historia kulki”), Zespołu Szkół nr 1 w Wiśle („Generator efektu kulki”), Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy („H2O”) oraz drużyna mieszana „Naukowy zawrót głowy” ze Stalowej Woli („Fizyka w świecie klocków lego”). W kategorii „rodzinnej” jury zachwyciło urządzenie „Farma Wiatrowa” wykonane przez drużynę z Raciborza, „Starwars kulka mocy” rodziny z Mysłowic oraz „Z widokiem na Kraków” rodziny z Rosji, mieszkającej obecnie w Krakowie. Nagrodę publiczności otrzymały: Szkoła Podstawowa nr 43 w Krakowie („Park Rozrywki”), Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu („ForSzpan”) oraz Gimnazjum w Libuszy („Park Rozrywki”).

Organizatorzy:
Konkurs organizowany jest przez Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie. Patronat honorowy nad V edycją „Eksperymentu Łańcuchowego” objęli: Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow. Sponsorem strategicznym V edycji jest PKO Bank Polski.
  

 
 
miejsce wydarzenia:
III Kampus UJ
 


 


 
 
 
 
ZOBACZ
PROPOZYCJE NA DZIŚ »

 
 

Nowy katalog IKEA 2018 inspiruje do zmian w domu


Nowe kuchnie dydaktyczne w Centrum Autyzmu


Minigranty IKEA Kraków rozstrzygnięte


Studencki Wieczór z Poezją Śpiewaną z gościnnym udziałem Jurka Bożyka - RELACJA!


Niezwykła lekcja fizyki!


Oszczędzaj na rachunkach za prąd, zamień słońce w energię z IKEA


Staż Aikido - Piotr Nowakowski Sensei 4 Dan


Fundacja Będziemy Rodzicami oficjalnie rozpoczęła swoją działalność


Dzień ONZ w Krakowie


30 minutowa przerwa obiadowa? To możliwe!


Otwarte Zespołowe Mistrzostwa Małopolski


Szef kuchni Hilton Garden Inn Kraków gotował dla gości w nowo otwartym sklepie OGRODNICY.

 Copyright © 2002-2013


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją