POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH  ARCHIWUM  
RELACJE
Finisaż Miesiąca Fotografii w Krakowie
« start     13/06/2011
Połączenie średniowiecznej architektury (wieży ratuszowej, kościołów, kamienic) ze sztuką współczesną, w nich wystawianą, to pomysł rewelacyjny. Pozwalający na odbiór na zasadzie kontrastu, pełniejszy i bardziej pogłębiony. Szczególnie, gdy przetwarza ona także średniowieczne motywy, jak wizerunek patrona Krakowa, świętego Maurycego, stylizowanego m.in. w konwencji gwiazdy popkultury.

Jakie były według mnie najciekawsze wydarzenia tej imprezy? Oprócz wzmiankowanej wyżej, na pewno wystawa w Muzeum im. Stanisława Wyspiańskiego. Bardzo przemyślana, ilustrowana znakomitymi fragmentami z prac uczonych i pisarzy, m.in. J. L. Borgesa, poświęcona zagadnieniom społecznego buntu oraz wolności jednostki. Kapitalne fotografie zjawisk społecznych, przed którymi można stać godzinami.

Podobnie jak przed ekspozycjami w paru salach klubu na Floriańskiej 18. Jedne pełne niezwykle trafnych, czarno-białych aktów; inne wyklejone, od podłogi do sufitu, setkami ludzkich twarzy, z których każda jest unikalna i poruszająca. Ciekawie i oryginalnie, w miejscu stricte użytkowym - oby jak najczęściej twórcy tak trafnie szukali kontaktu z publicznością.

Zwolennikom minimalizmu na pewno spodobało się, że po wdrapaniu się na ostatnie piętro jednej z kamienic niedaleko rynku całą wystawą był... niewielki album. I to z raczej maksymalnie klasycznymi zdjęciami... z Galapagos. Na pewno po innych, eksperymentujących z obrazem, próbujących zadziwić i zaszokować wystawach, ta jest (również zaskakującym samą formą) mocno kojącym powrotem na łono natury.

I na koniec, by wejść w przestrzeń słowa - ujęła mnie ekspozycja w ramach tej imprezy w MOCAK-u. Parę różnie napisanych, osadzonych na tle bohemy, rewolucji czy przemian społecznych, życiorysów tej samej osoby. Jak różnie, jak zaskakująco może potoczyć się życie - myślę, że nie tylko ja dumałem o tym po wyjściu z niej. I o to zapewne chodziło jej twórcom.

Podsumowując, mimo paru słabszych ekspozycji, wydarzenie rewelacyjne. Nie mogę się doczekać kolejnej edycji Miesiąca Fotografii, już - albo aż - za rok.

Tomasz Radochoński
  

 
miejsce wydarzenia:
Kraków
 

ZOBACZ
PROPOZYCJE NA DZIŚ »

 
 

o Wołyniu dawnym i obecnym


Instytut Konfucjusza w Krakowie wspiera walkę z koronawirusem


Cykl e-epidemia POEZJI 2020


Electrolux pomaga polskim szpitalom


Wawel po raz kolejny wyróżniony w Raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu


Krakowskie dobre praktyki Wawel po raz kolejny wyróżnione
w Raporcie Forum Odpowiedzialnego BiznesuZagrajmy w planszówkę!


Słodycze od Wawelu dla ośrodka kwarantanny w Krakowie


Centrum handlowe Nowe Czyżyny wspiera krakowskich pacjentów i lekarzy


Słodycze od Wawelu dla krakowskich szpitali


Rekordowa suma zebrana na WOŚP w SerenadzieSpeed-ball dla młodzieży

 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją